Proč hemoroidy vznikají?

Konkrétní příčina vzniku hemoroidálního onemocnění je ve většině případů nejasná. Podílí se na něm často víceré faktory, mluvíme tedy o multifaktoriálním původu onemocnění.

Jako nejčastější příčiny tohoto onemocnění se kromě vrozené nedostatečnosti žilní stěny, uvádějí nesprávné stravovací. návyky, sedavý způsob života a nízká fyzická aktivita.

Dalšími faktory vzniku onemocnění je psychicky podmíněné opožděné vyprazdňování, dlouhodobé stání, manipulace s těžkými břemeny, obezita, akutní silné průjmy, ale i nádorová onemocnění rekta nebo jeho zúžení, či poškození jater. U žen během těhotenství rostoucí děloha zvyšuje tlak na cévy, zpomaluje motilitu střev a tlakem při porodu se problém hemoroidů ještě zvýrazní.

Možná trochu kuriózní příčinou se může zdát nesprávné držení těla během vyprazdňování na záchodě. V minulosti, když lidé neznali nynější " sedavé " toalety, tak vyprazdňování prováděli v podřepu, čímž si pánevní svalstvo udržovalo tonus a svaly rekta tak nemuseli vynakládat zvýšenou námahu při " tlačení ". Není náhoda, že v některých zemích stále najdete " drepové " záchody, jako například v Bulharsku, Itálii, či Řecku. Nyní na toaletě sedíme, svaly pánvejsou v této poloze uvolněné a musíme vynakládat mnohem větší tlak na vyprázdnění, čímž podporujeme tvorbu hemoroidů.

Proč hemoroidy vznikají?